
Vittoria Mezcal III XCR G2.0 Tire TLR 29x2.1 Trans/Blk
- For dry terrain conditions
- Available with World Championship proven TNT bead technology
- Defined center-ridge tread for low rolling resistance
| Model | Mezcal III XCR |
| Size | 29" |
| Width | 2.1" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 640g |
Vittoria Mezcal III XCR G2.0 Tire TLR 29x2.1 Trans/Blk
- For dry terrain conditions
- Available with World Championship proven TNT bead technology
- Defined center-ridge tread for low rolling resistance
| Model | Mezcal III XCR |
| Size | 29" |
| Width | 2.1" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 640g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- For dry terrain conditions
- Available with World Championship proven TNT bead technology
- Defined center-ridge tread for low rolling resistance
| Model | Mezcal III XCR |
| Size | 29" |
| Width | 2.1" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 640g |
















