
Vittoria Martello Trail G2.0 Tire TLR 29x2.6 Black
- For mixed terrain conditions
- Moto-block square knobs offers stability and durability
- Progressive sipe-width pattern provides tactile grip at the knob surface, without sacrificing speed or grip
- Reinforced nylon 60 TPI + Anti-puncture Belt
- 4C Graphene
- E-Bike Ready
| Model | Martello Trail |
| Size | 29" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 60 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1180g |
| E | Bike-ECE-R75 |
Vittoria Martello Trail G2.0 Tire TLR 29x2.6 Black
- For mixed terrain conditions
- Moto-block square knobs offers stability and durability
- Progressive sipe-width pattern provides tactile grip at the knob surface, without sacrificing speed or grip
- Reinforced nylon 60 TPI + Anti-puncture Belt
- 4C Graphene
- E-Bike Ready
| Model | Martello Trail |
| Size | 29" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 60 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1180g |
| E | Bike-ECE-R75 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- For mixed terrain conditions
- Moto-block square knobs offers stability and durability
- Progressive sipe-width pattern provides tactile grip at the knob surface, without sacrificing speed or grip
- Reinforced nylon 60 TPI + Anti-puncture Belt
- 4C Graphene
- E-Bike Ready
| Model | Martello Trail |
| Size | 29" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 60 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1180g |
| E | Bike-ECE-R75 |
















