
Vee Tire Co. Mission Command Tire - 24 x 4.0 Clincher Wire BLK Multi-Purpose E-50
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 27 |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 100 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| Tire Intended Use | Fat Bike |
| Tire Diameter | 24" Fat |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 24 x 4.00 |
| Tire Type | Clincher |
Vee Tire Co. Mission Command Tire - 24 x 4.0 Clincher Wire BLK Multi-Purpose E-50
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 27 |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 100 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| Tire Intended Use | Fat Bike |
| Tire Diameter | 24" Fat |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 24 x 4.00 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 27 |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 100 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| Tire Intended Use | Fat Bike |
| Tire Diameter | 24" Fat |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 24 x 4.00 |
| Tire Type | Clincher |
















