
Teravail Rutland Tire - 700 x 42 Tubeless Folding Black Durable
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| Weight (oz) | 19 |
| PSI | 70 |
| TPI | 60 |
| Weight | 540 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 42 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 42 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Original: $60.00
-65%$60.00
$21.00More Images


Teravail Rutland Tire - 700 x 42 Tubeless Folding Black Durable
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| Weight (oz) | 19 |
| PSI | 70 |
| TPI | 60 |
| Weight | 540 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 42 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 42 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| Weight (oz) | 19 |
| PSI | 70 |
| TPI | 60 |
| Weight | 540 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 42 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 42 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
























