
Teravail Cannonball Tire - 700 x 55 Tubeless Folding Folding Tan Light Supple Fast Compound
Teravail Cannonball Tire - 700 x 55 Tubeless Folding Folding Tan Light Supple Fast Compound
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 120 |
| Color | Tan |
| Weight | 675 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 55 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 55 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
Teravail Cannonball Tire - 700 x 55 Tubeless Folding Folding Tan Light Supple Fast Compound
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 120 |
| Color | Tan |
| Weight | 675 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 55 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 55 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 120 |
| Color | Tan |
| Weight | 675 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 55 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 55 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
















