
SRAM RED AXS Crankset - 172.5mm 12-Speed 48/35t Direct Mount DUB Spindle Interface Natural Carbon D1
SRAM RED AXS Crankset - 172.5mm 12-Speed 48/35t Direct Mount DUB Spindle Interface Natural Carbon D1
- TECH SPECS
| Color | Natural Carbon |
| Rings | 48/35 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 172.5 |
| Crank Intended Use | Road |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Chainline/Hub Compatibility | 130 Hubs |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Carbon |
SRAM RED AXS Crankset - 172.5mm 12-Speed 48/35t Direct Mount DUB Spindle Interface Natural Carbon D1
- TECH SPECS
| Color | Natural Carbon |
| Rings | 48/35 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 172.5 |
| Crank Intended Use | Road |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Chainline/Hub Compatibility | 130 Hubs |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Carbon |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Natural Carbon |
| Rings | 48/35 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 172.5 |
| Crank Intended Use | Road |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Chainline/Hub Compatibility | 130 Hubs |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Carbon |























