
SRAM Force 1 Wide Crankset - 172.5mm 12-Speed 40t Direct Mount DUB Spindle Interface Iridescent Gray D2
SRAM Force 1 Wide Crankset - 172.5mm 12-Speed 40t Direct Mount DUB Spindle Interface Iridescent Gray D2
- TECH SPECS
| BB Included | No |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Iridescent Gray |
| Crank Intended Use | Road |
| Crank Intended Use | Gravel |
| Crank Length (mm) | 172.5 |
| Defined Color | Gray |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Rings | 40 |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | AXS |
Original: $244.00
-65%$244.00
$85.40SRAM Force 1 Wide Crankset - 172.5mm 12-Speed 40t Direct Mount DUB Spindle Interface Iridescent Gray D2
- TECH SPECS
| BB Included | No |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Iridescent Gray |
| Crank Intended Use | Road |
| Crank Intended Use | Gravel |
| Crank Length (mm) | 172.5 |
| Defined Color | Gray |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Rings | 40 |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | AXS |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| BB Included | No |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Iridescent Gray |
| Crank Intended Use | Road |
| Crank Intended Use | Gravel |
| Crank Length (mm) | 172.5 |
| Defined Color | Gray |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Rings | 40 |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | AXS |























