
Soma Straight Blade CX Disc Fork 1-1/8" Black
- Premium Cyclocross fork with CrMo blades
- Choose disc or cantilever brake options
- 300mm steerer (uncut)
- Designed to match the Soma Double Cross disc frame
| Model | Straight Blade CX |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (28.6/30mm) |
| Offset | 44mm |
| Axle | Crown-395mm |
| Brake Mount | Disc Only (IS) |
| Dropout | QRx100 |
| Color | Black |
| Brake Type | Disc |
Original: $189.99
-65%$189.99
$66.50Soma Straight Blade CX Disc Fork 1-1/8" Black
- Premium Cyclocross fork with CrMo blades
- Choose disc or cantilever brake options
- 300mm steerer (uncut)
- Designed to match the Soma Double Cross disc frame
| Model | Straight Blade CX |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (28.6/30mm) |
| Offset | 44mm |
| Axle | Crown-395mm |
| Brake Mount | Disc Only (IS) |
| Dropout | QRx100 |
| Color | Black |
| Brake Type | Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Premium Cyclocross fork with CrMo blades
- Choose disc or cantilever brake options
- 300mm steerer (uncut)
- Designed to match the Soma Double Cross disc frame
| Model | Straight Blade CX |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (28.6/30mm) |
| Offset | 44mm |
| Axle | Crown-395mm |
| Brake Mount | Disc Only (IS) |
| Dropout | QRx100 |
| Color | Black |
| Brake Type | Disc |














