
Soma Shikoro Tubeless K Tire 700x48c - Black/Brown
- Fast rolling, armored tire for events, training and commuting
- Dense weave polyamide casing with brown sidewall
- Tubeless ready design
- Made in Japan by Panaracer
| Model | Shikoro Tubeless |
| Size | 700c |
| Width | 48mm |
| Casing | 400D Polyamide |
| TPI | 60 |
| Compound | High Mileage Carbon |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Brown |
| Weight | 505g |
Original: $67.99
-65%$67.99
$23.80Soma Shikoro Tubeless K Tire 700x48c - Black/Brown
- Fast rolling, armored tire for events, training and commuting
- Dense weave polyamide casing with brown sidewall
- Tubeless ready design
- Made in Japan by Panaracer
| Model | Shikoro Tubeless |
| Size | 700c |
| Width | 48mm |
| Casing | 400D Polyamide |
| TPI | 60 |
| Compound | High Mileage Carbon |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Brown |
| Weight | 505g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Fast rolling, armored tire for events, training and commuting
- Dense weave polyamide casing with brown sidewall
- Tubeless ready design
- Made in Japan by Panaracer
| Model | Shikoro Tubeless |
| Size | 700c |
| Width | 48mm |
| Casing | 400D Polyamide |
| TPI | 60 |
| Compound | High Mileage Carbon |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Brown |
| Weight | 505g |
























