
Soma Lugged Track Fork 700c 1" Thrdls Chrome
- Lugged crown with Tange Infinity CrMo construction
- Threaded models have 170mm long steerer with 50mm of thread
- All accept a standard road caliper brake
| Model | Lugged Track |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (25.4/26mm) |
| Offset | 41mm |
| Axle | Crown-365mm |
| Brake Mount | Caliper |
| Dropout | QRx100 |
| Color | Chrome |
| Steerer Type | Threadless 1" |
Original: $169.99
-65%$169.99
$59.50Soma Lugged Track Fork 700c 1" Thrdls Chrome
- Lugged crown with Tange Infinity CrMo construction
- Threaded models have 170mm long steerer with 50mm of thread
- All accept a standard road caliper brake
| Model | Lugged Track |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (25.4/26mm) |
| Offset | 41mm |
| Axle | Crown-365mm |
| Brake Mount | Caliper |
| Dropout | QRx100 |
| Color | Chrome |
| Steerer Type | Threadless 1" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Lugged crown with Tange Infinity CrMo construction
- Threaded models have 170mm long steerer with 50mm of thread
- All accept a standard road caliper brake
| Model | Lugged Track |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (25.4/26mm) |
| Offset | 41mm |
| Axle | Crown-365mm |
| Brake Mount | Caliper |
| Dropout | QRx100 |
| Color | Chrome |
| Steerer Type | Threadless 1" |
















