
HomeStore
Schwalbe G-One Allround Tire - 29 x 2.25 Tubeless Folding BLK Performance RaceGuard Addix Green E-25
Schwalbe G-One Allround Tire - 29 x 2.25 Tubeless Folding BLK Performance RaceGuard Addix Green E-25
The G-One Allround is the multi-purpose gravel tire. It impresses with unique versatility and balanced riding characteristics whether on asphalt pavement dirt roads or even off-road. Whether after work or on an adventure trip there are virtually no limits to the "Allrounder".The versatile tread rolls easily and with low vibration but grips safely and reliably on gravel roads and smoother dry trails
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 760 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 54 |
$24.15
Original: $69.00
-65%Schwalbe G-One Allround Tire - 29 x 2.25 Tubeless Folding BLK Performance RaceGuard Addix Green E-25—
$69.00
$24.15Schwalbe G-One Allround Tire - 29 x 2.25 Tubeless Folding BLK Performance RaceGuard Addix Green E-25
The G-One Allround is the multi-purpose gravel tire. It impresses with unique versatility and balanced riding characteristics whether on asphalt pavement dirt roads or even off-road. Whether after work or on an adventure trip there are virtually no limits to the "Allrounder".The versatile tread rolls easily and with low vibration but grips safely and reliably on gravel roads and smoother dry trails
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 760 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 54 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The G-One Allround is the multi-purpose gravel tire. It impresses with unique versatility and balanced riding characteristics whether on asphalt pavement dirt roads or even off-road. Whether after work or on an adventure trip there are virtually no limits to the "Allrounder".The versatile tread rolls easily and with low vibration but grips safely and reliably on gravel roads and smoother dry trails
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 760 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 54 |
















