
Schwalbe Albert Trail Pro Radial 27.5x2.5" Ultra Soft
- All condition and terrain all-rounder tire for grip and control
- - Small pitch knob pattern and radial carcass enables larger contact area
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
- Ultra Soft: compound with improved grip and 50% more damping than previous version
| Model | Albert |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Trail Pro Radial |
| TPI | 67 |
| Compound | Ultra Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1120g |
| E | Bike-E50 |
Schwalbe Albert Trail Pro Radial 27.5x2.5" Ultra Soft
- All condition and terrain all-rounder tire for grip and control
- - Small pitch knob pattern and radial carcass enables larger contact area
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
- Ultra Soft: compound with improved grip and 50% more damping than previous version
| Model | Albert |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Trail Pro Radial |
| TPI | 67 |
| Compound | Ultra Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1120g |
| E | Bike-E50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- All condition and terrain all-rounder tire for grip and control
- - Small pitch knob pattern and radial carcass enables larger contact area
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
- Ultra Soft: compound with improved grip and 50% more damping than previous version
| Model | Albert |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Trail Pro Radial |
| TPI | 67 |
| Compound | Ultra Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1120g |
| E | Bike-E50 |
















