
Ritchey WCS Zeta GX Disc 650b Wheelset (N3W) Black
- Hand-built wheels are tubeless-ready and feature the new WCS hub with sealed bearings, and center-lock rotor mounts
- Rear hub houses a precise Ratchet Driver system with 360-degree, 36-point engagement
- The rims offer a wide diameter to fit wider tires for gravel, and they're laced with 28 sturdy spokes
| Model | WCS Zeta GX |
| Size | 650b |
| Front/Rear | Front/Rear (Campy N3W) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | WCS |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | OCR Offset |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 19mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1740g |
| Cassette Body Type | N3W |
Ritchey WCS Zeta GX Disc 650b Wheelset (N3W) Black
- Hand-built wheels are tubeless-ready and feature the new WCS hub with sealed bearings, and center-lock rotor mounts
- Rear hub houses a precise Ratchet Driver system with 360-degree, 36-point engagement
- The rims offer a wide diameter to fit wider tires for gravel, and they're laced with 28 sturdy spokes
| Model | WCS Zeta GX |
| Size | 650b |
| Front/Rear | Front/Rear (Campy N3W) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | WCS |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | OCR Offset |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 19mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1740g |
| Cassette Body Type | N3W |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Hand-built wheels are tubeless-ready and feature the new WCS hub with sealed bearings, and center-lock rotor mounts
- Rear hub houses a precise Ratchet Driver system with 360-degree, 36-point engagement
- The rims offer a wide diameter to fit wider tires for gravel, and they're laced with 28 sturdy spokes
| Model | WCS Zeta GX |
| Size | 650b |
| Front/Rear | Front/Rear (Campy N3W) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | WCS |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | OCR Offset |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 19mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1740g |
| Cassette Body Type | N3W |
















