
Ritchey WCS Venturemax V2 Bar (31.8) 40cm Matte Black
- 24 degree flare at the drop for maximum leverage and increased control
- Ergonomic bump in drops for additional comfort
- 4.6 degree sweep on the top of the bar to help reduced fatigue
- Clip-on compatible with a wide accessory mounting area
- Width measured center-to-center at the hoods. 275g (42cm)
| Model | WCS Venturemax V2 Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood W | 40cm |
| Drop W | 50.3cm |
| Drop | 102mm |
| Reach | 76mm |
| Sweep | 4.6 deg |
| Flare | 24 deg |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Matte Black |
| Weight | 270g (42cm) |
Ritchey WCS Venturemax V2 Bar (31.8) 40cm Matte Black
- 24 degree flare at the drop for maximum leverage and increased control
- Ergonomic bump in drops for additional comfort
- 4.6 degree sweep on the top of the bar to help reduced fatigue
- Clip-on compatible with a wide accessory mounting area
- Width measured center-to-center at the hoods. 275g (42cm)
| Model | WCS Venturemax V2 Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood W | 40cm |
| Drop W | 50.3cm |
| Drop | 102mm |
| Reach | 76mm |
| Sweep | 4.6 deg |
| Flare | 24 deg |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Matte Black |
| Weight | 270g (42cm) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 24 degree flare at the drop for maximum leverage and increased control
- Ergonomic bump in drops for additional comfort
- 4.6 degree sweep on the top of the bar to help reduced fatigue
- Clip-on compatible with a wide accessory mounting area
- Width measured center-to-center at the hoods. 275g (42cm)
| Model | WCS Venturemax V2 Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood W | 40cm |
| Drop W | 50.3cm |
| Drop | 102mm |
| Reach | 76mm |
| Sweep | 4.6 deg |
| Flare | 24 deg |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Matte Black |
| Weight | 270g (42cm) |
















