Ritchey Comp El Camino Bar 50mm Rise 750mm Black
- An extra large 35° backsweep creates a comfortable position for crossing mixed surfaces
- 750mm width and a 50mm rise offer confident handling and a more natural riding sensation
- Double-butted 6061 alloy strikes the perfect balance between strength and weight
- plus a wider platform for mounting gear
| Model | Comp El Camino Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 50mm |
| Width | 750mm |
| Upsweep | 0 Deg |
| Back Sweep | 35 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 340g |
Original: $59.95
-65%$59.95
$20.98Ritchey Comp El Camino Bar 50mm Rise 750mm Black
- An extra large 35° backsweep creates a comfortable position for crossing mixed surfaces
- 750mm width and a 50mm rise offer confident handling and a more natural riding sensation
- Double-butted 6061 alloy strikes the perfect balance between strength and weight
- plus a wider platform for mounting gear
| Model | Comp El Camino Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 50mm |
| Width | 750mm |
| Upsweep | 0 Deg |
| Back Sweep | 35 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 340g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- An extra large 35° backsweep creates a comfortable position for crossing mixed surfaces
- 750mm width and a 50mm rise offer confident handling and a more natural riding sensation
- Double-butted 6061 alloy strikes the perfect balance between strength and weight
- plus a wider platform for mounting gear
| Model | Comp El Camino Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 50mm |
| Width | 750mm |
| Upsweep | 0 Deg |
| Back Sweep | 35 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 340g |
















