
Ritchey Classic Venturemax Bar (31.8) 40cm Polished Silver
- 24 degree flare at the drop for maximum leverage and increased control
- Ergonomic bump in drops for additional comfort
- 6 degree flare on the top of the bar to help reduced fatigue
- Clip-on compatible with a wide accessory mounting area
- Width measured center-to-center at the hoods. 310g (42cm)
| Model | Classic Venturemax Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood W | 40cm |
| Drop W | 50.1cm |
| Drop | 102mm |
| Reach | 76mm |
| Sweep | 6 deg |
| Flare | 24 deg |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Polished Silver |
| Weight | 310g (42cm) |
| Width | 40Cm |
Original: $65.95
-65%$65.95
$23.08Ritchey Classic Venturemax Bar (31.8) 40cm Polished Silver
- 24 degree flare at the drop for maximum leverage and increased control
- Ergonomic bump in drops for additional comfort
- 6 degree flare on the top of the bar to help reduced fatigue
- Clip-on compatible with a wide accessory mounting area
- Width measured center-to-center at the hoods. 310g (42cm)
| Model | Classic Venturemax Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood W | 40cm |
| Drop W | 50.1cm |
| Drop | 102mm |
| Reach | 76mm |
| Sweep | 6 deg |
| Flare | 24 deg |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Polished Silver |
| Weight | 310g (42cm) |
| Width | 40Cm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 24 degree flare at the drop for maximum leverage and increased control
- Ergonomic bump in drops for additional comfort
- 6 degree flare on the top of the bar to help reduced fatigue
- Clip-on compatible with a wide accessory mounting area
- Width measured center-to-center at the hoods. 310g (42cm)
| Model | Classic Venturemax Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood W | 40cm |
| Drop W | 50.1cm |
| Drop | 102mm |
| Reach | 76mm |
| Sweep | 6 deg |
| Flare | 24 deg |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Polished Silver |
| Weight | 310g (42cm) |
| Width | 40Cm |
















