
Reverse Nico Vink Riser Bar (31.8) 48mm/810mm Black/Cop
- Double butted 7075-T6 aluminum bar, designed and tested by Freeride legend Nico Vink
- Designed for riders who value strength and reliability over light weight
- Increased wall thickness to withstand the toughest abuse
| Model | Nico Vink |
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 48mm |
| Width | 810mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black/Copper |
| Weight | 398g |
| Clamp Diameter | 31.8Mm |
| Riser Height | 48Mm |
Reverse Nico Vink Riser Bar (31.8) 48mm/810mm Black/Cop
- Double butted 7075-T6 aluminum bar, designed and tested by Freeride legend Nico Vink
- Designed for riders who value strength and reliability over light weight
- Increased wall thickness to withstand the toughest abuse
| Model | Nico Vink |
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 48mm |
| Width | 810mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black/Copper |
| Weight | 398g |
| Clamp Diameter | 31.8Mm |
| Riser Height | 48Mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Double butted 7075-T6 aluminum bar, designed and tested by Freeride legend Nico Vink
- Designed for riders who value strength and reliability over light weight
- Increased wall thickness to withstand the toughest abuse
| Model | Nico Vink |
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 48mm |
| Width | 810mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black/Copper |
| Weight | 398g |
| Clamp Diameter | 31.8Mm |
| Riser Height | 48Mm |
















