
Redshift Sports Kitchen Sink Drop Bar 25 deg - 41cm Black
- 20mm of rise means less pressure on your hands and a broad range of positions
- 25 degrees of flare and a compact drop means a stable aerodynamic drop position
- 6061 T6 aluminum
| Model | Kitchen Sinkl |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 41cm |
| Hood Width | 41cm |
| Drop Width | 52cm |
| Drop | 110mm |
| Reach | 72mm |
| Sweep | 7 Deg |
| Drop Flare | 25 Deg |
| Rise | 20mm |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 350g |
| Width | 41Cm |
Original: $119.99
-65%$119.99
$42.00Redshift Sports Kitchen Sink Drop Bar 25 deg - 41cm Black
- 20mm of rise means less pressure on your hands and a broad range of positions
- 25 degrees of flare and a compact drop means a stable aerodynamic drop position
- 6061 T6 aluminum
| Model | Kitchen Sinkl |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 41cm |
| Hood Width | 41cm |
| Drop Width | 52cm |
| Drop | 110mm |
| Reach | 72mm |
| Sweep | 7 Deg |
| Drop Flare | 25 Deg |
| Rise | 20mm |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 350g |
| Width | 41Cm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 20mm of rise means less pressure on your hands and a broad range of positions
- 25 degrees of flare and a compact drop means a stable aerodynamic drop position
- 6061 T6 aluminum
| Model | Kitchen Sinkl |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 41cm |
| Hood Width | 41cm |
| Drop Width | 52cm |
| Drop | 110mm |
| Reach | 72mm |
| Sweep | 7 Deg |
| Drop Flare | 25 Deg |
| Rise | 20mm |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 350g |
| Width | 41Cm |
















