
RaceFace Era SL Crankset - 170mm Direct Mount RF136 30mm Spindle CINCH Chainring Interface Carbon/Stealth
RaceFace Era SL Crankset - 170mm Direct Mount RF136 30mm Spindle CINCH Chainring Interface Carbon/Stealth
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Chainring BCD | Direct Mount CINCH |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Carbon Stealth |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Weight | 422 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | RaceFace Cinch 30mm |
| Defined Color | Black |
RaceFace Era SL Crankset - 170mm Direct Mount RF136 30mm Spindle CINCH Chainring Interface Carbon/Stealth
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Chainring BCD | Direct Mount CINCH |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Carbon Stealth |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Weight | 422 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | RaceFace Cinch 30mm |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Chainring BCD | Direct Mount CINCH |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Carbon Stealth |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Weight | 422 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | RaceFace Cinch 30mm |
| Defined Color | Black |























