
Promax Banger BMX Stem - 48mm Front Load Black
- TECH SPECS
| Bar Clamp Diameter (mm) | 31.8 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Length | 48 |
| Reach | 48 |
| Rise | 5 |
| Stack Height | 30.5 |
| Steerer Clamp Diameter | 1-1/8" |
| Stem Angle (deg) | 0 |
| Stem Type | Front Load |
| Weight | 269 |
More Images

Promax Banger BMX Stem - 48mm Front Load Black
- TECH SPECS
| Bar Clamp Diameter (mm) | 31.8 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Length | 48 |
| Reach | 48 |
| Rise | 5 |
| Stack Height | 30.5 |
| Steerer Clamp Diameter | 1-1/8" |
| Stem Angle (deg) | 0 |
| Stem Type | Front Load |
| Weight | 269 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Bar Clamp Diameter (mm) | 31.8 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Length | 48 |
| Reach | 48 |
| Rise | 5 |
| Stack Height | 30.5 |
| Steerer Clamp Diameter | 1-1/8" |
| Stem Angle (deg) | 0 |
| Stem Type | Front Load |
| Weight | 269 |






















