
Pirelli P ZERO Race TLR SL-R Tire - 700 x 30 Tubeless Folding BLK SmartEVO2
- TECH SPECS
| Primary Color | Black |
| Bead | Folding |
| Tire Compound | SmartEVO2 |
| Tire Technology | LiteCore PAAS |
| TPI | 120TPI |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Weight | 295g |
| Tire Width | 30C |
| Tire Width Range | 30 - 38 |
| Labeled Size | 700x30C |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
| e-Bike approved | No |
Pirelli P ZERO Race TLR SL-R Tire - 700 x 30 Tubeless Folding BLK SmartEVO2
- TECH SPECS
| Primary Color | Black |
| Bead | Folding |
| Tire Compound | SmartEVO2 |
| Tire Technology | LiteCore PAAS |
| TPI | 120TPI |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Weight | 295g |
| Tire Width | 30C |
| Tire Width Range | 30 - 38 |
| Labeled Size | 700x30C |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
| e-Bike approved | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Primary Color | Black |
| Bead | Folding |
| Tire Compound | SmartEVO2 |
| Tire Technology | LiteCore PAAS |
| TPI | 120TPI |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Weight | 295g |
| Tire Width | 30C |
| Tire Width Range | 30 - 38 |
| Labeled Size | 700x30C |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
| e-Bike approved | No |
















