
Pirelli Cinturato All Road Gravel Tire 700x50C Folding Tubeless Ready PROCompound Gravel ProWALL Gravel 60TPI Tanwall
Pirelli Cinturato All Road Gravel Tire 700x50C Folding Tubeless Ready PROCompound Gravel ProWALL Gravel 60TPI Tanwall
- TECH SPECS
| Color | Tan |
| Defined Color | Tan |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 50 |
| Labeled Size | 700 x 50 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 640 |
Original: $104.90
-65%$104.90
$36.71More Images


Pirelli Cinturato All Road Gravel Tire 700x50C Folding Tubeless Ready PROCompound Gravel ProWALL Gravel 60TPI Tanwall
- TECH SPECS
| Color | Tan |
| Defined Color | Tan |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 50 |
| Labeled Size | 700 x 50 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 640 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Tan |
| Defined Color | Tan |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 50 |
| Labeled Size | 700 x 50 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 640 |
























