
Pirelli Cinturato Adventure Gravel Tire 700x50C Folding Tubeless Ready PROCompound Gravel ProWALL Gravel 60TPI Black
Pirelli Cinturato Adventure Gravel Tire 700x50C Folding Tubeless Ready PROCompound Gravel ProWALL Gravel 60TPI Black
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 50 |
| Labeled Size | 700 x 50 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 650 |
More Images


Pirelli Cinturato Adventure Gravel Tire 700x50C Folding Tubeless Ready PROCompound Gravel ProWALL Gravel 60TPI Black
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 50 |
| Labeled Size | 700 x 50 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 650 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 50 |
| Labeled Size | 700 x 50 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 650 |
























