
Kenda Kross Plus Tire 26''x1.75 Wire Clincher SRC 22TPI Black
- TECH SPECS
| Primary Color | Black |
| Bead | Wire |
| Tire Compound | SRC |
| Tire PSI | 40-65 |
| TPI | 22TPI |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Weight | 592g |
| Tire Width | 1.75 |
| Tire Width Range | 1.00 - 1.85 |
| Labeled Size | 26x1.75 |
| Tire Diameter/ISO | 26/559 |
| e-Bike approved | No |
| Tire Width | 1.75 |
Kenda Kross Plus Tire 26''x1.75 Wire Clincher SRC 22TPI Black
- TECH SPECS
| Primary Color | Black |
| Bead | Wire |
| Tire Compound | SRC |
| Tire PSI | 40-65 |
| TPI | 22TPI |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Weight | 592g |
| Tire Width | 1.75 |
| Tire Width Range | 1.00 - 1.85 |
| Labeled Size | 26x1.75 |
| Tire Diameter/ISO | 26/559 |
| e-Bike approved | No |
| Tire Width | 1.75 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Primary Color | Black |
| Bead | Wire |
| Tire Compound | SRC |
| Tire PSI | 40-65 |
| TPI | 22TPI |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Weight | 592g |
| Tire Width | 1.75 |
| Tire Width Range | 1.00 - 1.85 |
| Labeled Size | 26x1.75 |
| Tire Diameter/ISO | 26/559 |
| e-Bike approved | No |
| Tire Width | 1.75 |
















