Kenda Double Black Tire 29" x 2.4" ATC Black
- Do-it-all tread pattern with ultra well supported cornering knobs
- Grips in loose conditions and is stable on fast hardpack
| Model | Double Black |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | ATC |
| TPI | 120 |
| Compound | Triple |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | - |
Kenda Double Black Tire 29" x 2.4" ATC Black
- Do-it-all tread pattern with ultra well supported cornering knobs
- Grips in loose conditions and is stable on fast hardpack
| Model | Double Black |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | ATC |
| TPI | 120 |
| Compound | Triple |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | - |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Do-it-all tread pattern with ultra well supported cornering knobs
- Grips in loose conditions and is stable on fast hardpack
| Model | Double Black |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | ATC |
| TPI | 120 |
| Compound | Triple |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | - |
















