
Kenda Booster Pro Tire 700 x 40c GCT/TR Black
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 120 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 40 |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Kenda Booster Pro Tire 700 x 40c GCT/TR Black
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 120 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 40 |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 120 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 40 |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
























