
E*thirteen Grappler Sidekick Flux Carbon DH F 29" 20x110
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickpack
- Ultra-compliant, low-profile Flux Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
| Model | Grappler Sidekick Flux Carbon DH |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 20x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Carbon |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Sterling Silver |
| Weight | 1000g |
| Wheel Type | Front |
| Axle Size | 20X110 |
Original: $849.95
-65%$849.95
$297.48E*thirteen Grappler Sidekick Flux Carbon DH F 29" 20x110
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickpack
- Ultra-compliant, low-profile Flux Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
| Model | Grappler Sidekick Flux Carbon DH |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 20x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Carbon |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Sterling Silver |
| Weight | 1000g |
| Wheel Type | Front |
| Axle Size | 20X110 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickpack
- Ultra-compliant, low-profile Flux Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
| Model | Grappler Sidekick Flux Carbon DH |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 20x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Carbon |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Sterling Silver |
| Weight | 1000g |
| Wheel Type | Front |
| Axle Size | 20X110 |
















