
DT Swiss EX 1700 Classic 30 Rear Wheel - 27.5" 12 x 148mm 6-Bolt Micro Spline DEG 72 DF BLK
DT Swiss EX 1700 Classic 30 Rear Wheel - 27.5" 12 x 148mm 6-Bolt Micro Spline DEG 72 DF BLK
- Tubeless ready, asymmetric welded alloy rims
- - Classic 350-series 6-bolt disc hub with 72t Ratchet DEG System
- - Degrees of Freedom installed; easily adjustable, on/off pedal kickback system with 0/10/20 deg settings
- - DT Swiss Competition Race J-bend double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Also includes: factory installed rim tape and tubeless valve
| Model | EX 1700 |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Classic 350 Ratchet DEG DF |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | EX 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 22mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1085g |
DT Swiss EX 1700 Classic 30 Rear Wheel - 27.5" 12 x 148mm 6-Bolt Micro Spline DEG 72 DF BLK
- Tubeless ready, asymmetric welded alloy rims
- - Classic 350-series 6-bolt disc hub with 72t Ratchet DEG System
- - Degrees of Freedom installed; easily adjustable, on/off pedal kickback system with 0/10/20 deg settings
- - DT Swiss Competition Race J-bend double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Also includes: factory installed rim tape and tubeless valve
| Model | EX 1700 |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Classic 350 Ratchet DEG DF |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | EX 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 22mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1085g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Tubeless ready, asymmetric welded alloy rims
- - Classic 350-series 6-bolt disc hub with 72t Ratchet DEG System
- - Degrees of Freedom installed; easily adjustable, on/off pedal kickback system with 0/10/20 deg settings
- - DT Swiss Competition Race J-bend double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Also includes: factory installed rim tape and tubeless valve
| Model | EX 1700 |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Classic 350 Ratchet DEG DF |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | EX 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 22mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1085g |
















