
Dt swiss ARC 1100 Wide Dicut 62 700c Wheel Rear
- TECH SPECS
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Defined Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 20 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |
Original: $1,766.59
-65%$1,766.59
$618.31Dt swiss ARC 1100 Wide Dicut 62 700c Wheel Rear
- TECH SPECS
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Defined Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 20 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Defined Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 20 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |










