
DT Swiss 370 DJ 6B Disc Rear Hub 32h 10x135mm nutted
- Classic flanged DJ hubs feature a 6-bolt disc rear and non-disc front
- With DT's Ratchet LN system (36t), all of the teeth on each side of the ratchets engage simultaneously every time. This creates much smaller point loads and results in the legendary reliability of Ratchet System hubs
- Rear hub includes 12t sprocket
- DT Swiss spoke calculator: https://spokes-calculator.dtswiss.com/en/calculator
| Model | 370 |
| Front/Rear | Rear (12t) |
| Axle/Spacing (mm) | 10x135 Nutted |
| Hole | 32 |
| Spoke | J-Bend |
| Brake | 6-Bolt |
| Color | Black/Gray |
| Weight | 468g |
| Hub Position | Rear |
| Axle Specification | 10X135mm Nutted |
Original: $209.90
-65%$209.90
$73.47DT Swiss 370 DJ 6B Disc Rear Hub 32h 10x135mm nutted
- Classic flanged DJ hubs feature a 6-bolt disc rear and non-disc front
- With DT's Ratchet LN system (36t), all of the teeth on each side of the ratchets engage simultaneously every time. This creates much smaller point loads and results in the legendary reliability of Ratchet System hubs
- Rear hub includes 12t sprocket
- DT Swiss spoke calculator: https://spokes-calculator.dtswiss.com/en/calculator
| Model | 370 |
| Front/Rear | Rear (12t) |
| Axle/Spacing (mm) | 10x135 Nutted |
| Hole | 32 |
| Spoke | J-Bend |
| Brake | 6-Bolt |
| Color | Black/Gray |
| Weight | 468g |
| Hub Position | Rear |
| Axle Specification | 10X135mm Nutted |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Classic flanged DJ hubs feature a 6-bolt disc rear and non-disc front
- With DT's Ratchet LN system (36t), all of the teeth on each side of the ratchets engage simultaneously every time. This creates much smaller point loads and results in the legendary reliability of Ratchet System hubs
- Rear hub includes 12t sprocket
- DT Swiss spoke calculator: https://spokes-calculator.dtswiss.com/en/calculator
| Model | 370 |
| Front/Rear | Rear (12t) |
| Axle/Spacing (mm) | 10x135 Nutted |
| Hole | 32 |
| Spoke | J-Bend |
| Brake | 6-Bolt |
| Color | Black/Gray |
| Weight | 468g |
| Hub Position | Rear |
| Axle Specification | 10X135mm Nutted |












