
Cult X Vans Tire - 26 x 2.1 Clincher Wire Black
The Cult X Vans tire features Vans classic waffle pattern.Grippy in all situations High pressure sidewalls
| TPI | 72 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 110 |
$39.99
Cult X Vans Tire - 26 x 2.1 Clincher Wire Black—
$39.99
Cult X Vans Tire - 26 x 2.1 Clincher Wire Black
The Cult X Vans tire features Vans classic waffle pattern.Grippy in all situations High pressure sidewalls
| TPI | 72 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 110 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Cult X Vans tire features Vans classic waffle pattern.Grippy in all situations High pressure sidewalls
| TPI | 72 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 110 |
















