
Continental Standard Tube - 700 x 32 - 47mm 40mm Schrader Valve
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Schrader |
| Weight | 180 |
| ISO Width (mm) | 47 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 32 - 47 |
Original: $8.95
-65%$8.95
$3.13Continental Standard Tube - 700 x 32 - 47mm 40mm Schrader Valve
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Schrader |
| Weight | 180 |
| ISO Width (mm) | 47 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 32 - 47 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Schrader |
| Weight | 180 |
| ISO Width (mm) | 47 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 32 - 47 |















