
CeramicSpeed T47/68 Campy Standard Black
- Save watts and ride faster with guaranteed lowest friction, optimized power transfer, and longest product lifetime
- 47T bottom brackets utilize the oversized interface of PF30 and EVO386, but with the added benefit of a threaded interface
- Super round CeramicSpeed balls and hardened-steel races
| Model | Standard |
| Spindle Interface | Campy |
| Shell | T47 Internal |
| Shell ID | 47mm |
| Width | 68mm |
| Color | Black |
| Compatibility | Campy Standard |
| Bearing Type | Standard |
Original: $379.00
-65%$379.00
$132.65CeramicSpeed T47/68 Campy Standard Black
- Save watts and ride faster with guaranteed lowest friction, optimized power transfer, and longest product lifetime
- 47T bottom brackets utilize the oversized interface of PF30 and EVO386, but with the added benefit of a threaded interface
- Super round CeramicSpeed balls and hardened-steel races
| Model | Standard |
| Spindle Interface | Campy |
| Shell | T47 Internal |
| Shell ID | 47mm |
| Width | 68mm |
| Color | Black |
| Compatibility | Campy Standard |
| Bearing Type | Standard |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Save watts and ride faster with guaranteed lowest friction, optimized power transfer, and longest product lifetime
- 47T bottom brackets utilize the oversized interface of PF30 and EVO386, but with the added benefit of a threaded interface
- Super round CeramicSpeed balls and hardened-steel races
| Model | Standard |
| Spindle Interface | Campy |
| Shell | T47 Internal |
| Shell ID | 47mm |
| Width | 68mm |
| Color | Black |
| Compatibility | Campy Standard |
| Bearing Type | Standard |












