
Cast DH Freeride Handlebar 35.0mm38mm 800mm Black
- Alloy 7075 handlebar
- Balances strength and feedback for the most demanding terrain and riding styles
- Optimized riding position with just the right level of compliance
- Markings on the bars enable precise recording of bar roll and lever positions
| Model | SFX DH/Enduro |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 38mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 6 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | - |
| Handlebar Diameter | 35Mm X 38Mm |
Cast DH Freeride Handlebar 35.0mm38mm 800mm Black
- Alloy 7075 handlebar
- Balances strength and feedback for the most demanding terrain and riding styles
- Optimized riding position with just the right level of compliance
- Markings on the bars enable precise recording of bar roll and lever positions
| Model | SFX DH/Enduro |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 38mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 6 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | - |
| Handlebar Diameter | 35Mm X 38Mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Alloy 7075 handlebar
- Balances strength and feedback for the most demanding terrain and riding styles
- Optimized riding position with just the right level of compliance
- Markings on the bars enable precise recording of bar roll and lever positions
| Model | SFX DH/Enduro |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 38mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 6 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | - |
| Handlebar Diameter | 35Mm X 38Mm |
















