
BOX Hex Lab Titanium BMX Bars (31.8) 5.5"X28.25" - Ti
- 3AL 2.5V Titanium bar extruded and mandrel formed to result in a bar that translates pedaling and stearing forces while maintaining low weight and refined feal
- - Weight Limit: 115kg (253 lbs) with limitations as per Category 2 of EN 16054:2012 Standard
- - Sweep: 7° back, 2° up
- - Width :28.25" Clamp Diameter: 31.8mm, Grips: 22.2
| Model | Hex Lab Titanium |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 5.5" (140mm) |
| Width | 28.25 (717mm) |
| Upsweep | 2 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Titanium |
| Color | Ti |
| Weight | 1.4lbs |
Original: $499.99
-65%$499.99
$175.00BOX Hex Lab Titanium BMX Bars (31.8) 5.5"X28.25" - Ti
- 3AL 2.5V Titanium bar extruded and mandrel formed to result in a bar that translates pedaling and stearing forces while maintaining low weight and refined feal
- - Weight Limit: 115kg (253 lbs) with limitations as per Category 2 of EN 16054:2012 Standard
- - Sweep: 7° back, 2° up
- - Width :28.25" Clamp Diameter: 31.8mm, Grips: 22.2
| Model | Hex Lab Titanium |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 5.5" (140mm) |
| Width | 28.25 (717mm) |
| Upsweep | 2 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Titanium |
| Color | Ti |
| Weight | 1.4lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 3AL 2.5V Titanium bar extruded and mandrel formed to result in a bar that translates pedaling and stearing forces while maintaining low weight and refined feal
- - Weight Limit: 115kg (253 lbs) with limitations as per Category 2 of EN 16054:2012 Standard
- - Sweep: 7° back, 2° up
- - Width :28.25" Clamp Diameter: 31.8mm, Grips: 22.2
| Model | Hex Lab Titanium |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 5.5" (140mm) |
| Width | 28.25 (717mm) |
| Upsweep | 2 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Titanium |
| Color | Ti |
| Weight | 1.4lbs |
















