
Beady Thorn Resistant Tube 27.5x1.95-2.25" PV 48mm
- Thorn resistant tough, DH-use compatible 1.6mm thick butyl tube
- Individually boxed for store display with easy identification size/valve graphics
- has removable core
| Model | Thorn Resistant |
| Material | Butyl |
| Tire Size | 27.5" |
| Tire Width | 1.9-2.25" |
| Valve | Presta RVC (Threaded) |
| Length | 48mm |
| Package | Each |
| Valve Type | Presta RVC (Threaded) |
Original: $13.99
-65%$13.99
$4.90Beady Thorn Resistant Tube 27.5x1.95-2.25" PV 48mm
- Thorn resistant tough, DH-use compatible 1.6mm thick butyl tube
- Individually boxed for store display with easy identification size/valve graphics
- has removable core
| Model | Thorn Resistant |
| Material | Butyl |
| Tire Size | 27.5" |
| Tire Width | 1.9-2.25" |
| Valve | Presta RVC (Threaded) |
| Length | 48mm |
| Package | Each |
| Valve Type | Presta RVC (Threaded) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Thorn resistant tough, DH-use compatible 1.6mm thick butyl tube
- Individually boxed for store display with easy identification size/valve graphics
- has removable core
| Model | Thorn Resistant |
| Material | Butyl |
| Tire Size | 27.5" |
| Tire Width | 1.9-2.25" |
| Valve | Presta RVC (Threaded) |
| Length | 48mm |
| Package | Each |
| Valve Type | Presta RVC (Threaded) |
















