
AnswerBMX Expert Carbon BMX Bars (22.2) 6" Black
- Molded from multi-directional carbon/Kevlar weave for superior strength
- Integrated crossbar for exceptional stiffness
- Knurled stem clamp area for improved stem grip
- Rider weight limit: 135lbs
| Model | Expert |
| Clamp | 22.2mm |
| Rise | 6" (152mm) |
| Width | 26" (660mm) |
| Upsweep | 4 deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 340g |
Original: $155.00
-65%$155.00
$54.25AnswerBMX Expert Carbon BMX Bars (22.2) 6" Black
- Molded from multi-directional carbon/Kevlar weave for superior strength
- Integrated crossbar for exceptional stiffness
- Knurled stem clamp area for improved stem grip
- Rider weight limit: 135lbs
| Model | Expert |
| Clamp | 22.2mm |
| Rise | 6" (152mm) |
| Width | 26" (660mm) |
| Upsweep | 4 deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 340g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Molded from multi-directional carbon/Kevlar weave for superior strength
- Integrated crossbar for exceptional stiffness
- Knurled stem clamp area for improved stem grip
- Rider weight limit: 135lbs
| Model | Expert |
| Clamp | 22.2mm |
| Rise | 6" (152mm) |
| Width | 26" (660mm) |
| Upsweep | 4 deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 340g |
















