
5Dev Alloy Handlebars (31.8) 40mm Rise 800mm Black
- 7075 AL handlebar with 7mm backsweep and 5mm upsweep
- Strength tested for DH and E-bike use
- Designed to reduce rider fatigue and improve ergonomics
| Model | 5Dev Alloy |
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 40mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | black |
| Weight | 335g |
5Dev Alloy Handlebars (31.8) 40mm Rise 800mm Black
- 7075 AL handlebar with 7mm backsweep and 5mm upsweep
- Strength tested for DH and E-bike use
- Designed to reduce rider fatigue and improve ergonomics
| Model | 5Dev Alloy |
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 40mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | black |
| Weight | 335g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 7075 AL handlebar with 7mm backsweep and 5mm upsweep
- Strength tested for DH and E-bike use
- Designed to reduce rider fatigue and improve ergonomics
| Model | 5Dev Alloy |
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 40mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | black |
| Weight | 335g |
















